neděle 21. července 2013

Vápenná

Vápenná, jinak také Roštún nebo Velký Roštún, je třetí nejvyšší vrchol Malých Karpat.
Její výška je 752 m. n. m. a nabízí nám nejkrásnější pohled na tyto nádherné kopce tvořené zelenými koberci čistě listnatých lesů.
Na vrcholu vznikla 5 m vysoká rozhledna, díky obětavé práci dobrovolníků ze Sološnice.Pohled na Vysokou, druhý nejvyšší vrchol Malých Karpat (754 m n.m.)
Zelené koberce, které v jiných horách znehodnocují porosty smrku, zde jenom samé listnáče.

Vápence jurského stáří. Vznikaly v době, kdy se po zemském povrchu pohybovali po stamilióny let úspěšní dinosauři. Nyní jsme se tu pohybovali my a upoutala nás nápadná žlutá květenství divizny knotovkovité pravé.
Při zpáteční cestě jsme na pasece narazili na vzácného brouka, který je u nás v červené knize ohrožených druhů, a na Slovensku je rovněž zákonem chráněný. Tesařík alpský se vystavoval na zbytku bukového kmenu.


Opodál na jiném bukovém polenu se vystavoval další tesařík, ale ten měl levou krovku  pochroumanou a chyběla mu jedna noha.

Cesta na Vápennou je trošku náročnější, ale i tak je dobré ji podniknout. Příroda a výhledy do okolí Vám vše vynahradí. Loučím se pohledem na bodlák i ten může být zajímavý.

1 komentář: