sobota 12. listopadu 2011

Vrcholky Beskyd a jejich pověsti

Z Pusteven jsem se vydali na vrchol hory Tanečnice (1084 m)


Podle jedné z pověstí dostala hora svůj název podle pohanských obřadů, doprovázených divokými tanečními reji. Jiná pověst vypráví o líné Barce, která doma nikdy s ničím nepomohla, jen noc co noc utíkala do lesa a za svitu měsíce tančila. Samotný Radegast se rozhodl ji za její lenost potrestat a proměnil ji v mohutnou horu, jejíž svahy spadají do údolí jako záhyby dívčích sukní.Zajímavostí na vrcholu Tanečnice jsou kamenné věžičky, které skládají procházející turisté.
Je zde výhled na vrchol Radhoště (1129 m)Dále jsme pokračovali na vrchol Čertův mlýn (1205 m)
K Čertovu mlýnu se váže lidová pověst o čertovi, který stavěl a nedostavěl na tomto vrcholku Beskyd mlýn, aby tak splnil těžkou podmínku, jak získat nevěstu.
Některými badateli je skalní útvar Čertův stůl považován za megalitickou stavbu a památku na keltské osídlení Beskyd.Kolem vrcholku je vyznačené chráněné území a to národní přírodní rezervace Kněhyně-Čertův mlýn
Posledním cílem našeho výletu byl vrchol Kněhyně (1257 m ) jedná se o třetí nejvyšší vrchol Beskyd.

Jméno Kněhyně je staroslovanského původu a znamená sídlo kněžek, pohanských obřadnic, prorokyň.
Celý vrchol Kněhyně je součástí nejrozsáhlejší rezervace v Moravskoslezských Beskydech,
od roku 1982 vyhlášena NPR Kněhyně - Čertův mlýn, chránící přirozené rostoucí vrcholové smrčiny pralesovitého typu s podílem jeřábu.Vrcholovou část tvoří asi 150 m dlouhá plošina, nejvyšší bod je v jižní části této plošiny. Na vrcholu je kamenná mohyla s křížem.

Výšlap na tyto vrcholky jsou místy náročnější ale krásné výhledy do okolí Beskyd vše vynahradí.

 

2 komentáře:

  1. Moc krásné místo....snad se tam také jednou podíváme. Bojím se lítat letadlem, takže žádná zahraniční exotická dovolená nehrozí, ale proč také, když je u nás tak krásně. Myslím si, že se všechny ty krásy ani za deset životů nedají shlédnout......:-D

    OdpovědětVymazat
  2. Moniko, máš pravdu u nás je moc krásně. Já jsem se tam narodila, takže o to víc se tam ráda vracím:)

    OdpovědětVymazat